Výlet do skanzenu

Ve škole si v tuto dobu  povídáme o adventu, o Vánocích, žijeme přípravami na Kounické vánoční trhy, nacvičujeme vánoční vystoupení a počítáme dny, které zbývají do Ježíška. Odpoledne 9. prosince jsme se vypravili do skanzenu v Přerově nad Labem, kde se nachází Polabské národopisné muzeum, abychom zblízka viděli, jak žili lidé v našem kraji dříve, jak pracovali a bavili se v průběhu celého roku ve dnech všedních i svátečních.

Při prohlídce první chaloupky jsme se dozvěděli o svátku svatého Martina a Ondřeje, v další chaloupce o svaté Barboře a Lucii, která chodila po vesnici s peroutkou v ruce a kontrolovala, jestli mají hospodyňky na Vánoce naklizeno. V jiném stavení na nás čekal Mikuláš se svou družinou. Ve staročeské chalupě jsme mohli vidět vánoční stromeček zavěšený u stropu,  všelijaké  dobroty, které patřili ke štědrovečerní večeři a také betlémy. Paní průvodkyně nám pověděla, že lidé místo sledování televize na Štědrý večer udržovali různé a dnes již zapomenuté zvyky. Víte, že na Štědrý den dávali naši předkové řětěz kolem stolu, aby rodina držela pospolu, že při večeři šlapali na sekyru, aby je v příštím roce nebolely nohy nebo že děvčata házela střevícem, aby se dozvěděla, jestli se do roka vdají? 

Naše návštěva skanzenu skončila ve staré škole, kde jsme kromě třech králů mohli vidět, jak se děti dříve učily. Nikdo z druháčků by současnou školu neměnil, rákoska a oslovská lavice by se totiž nikomu nezamlouvala. Počasí nám moc nepřálo, a tak jsme si čekání na zpáteční autobus zpříjemnili mlsáním v přerovské cukrárně. Předvánoční výlet do starých časů se nám i přes nevlídné počasí vydařil. Přesvědčit se můžete na fotkách, ale nejlépe na vlastní oči přímo ve skanzenu, který máme jen pár kilometrů od Kounic.